Cukrzyca typu 2 jest najczęściej występującym rodzajem cukrzycy. Wśród dwóch głównych przyczyn tej choroby wymienia się m.in. zaburzenia związane z wydzielaniem insuliny, insulinooporność (może być wynikiem otyłości lub uwarunkowana genetycznie), a także nieprawidłowo prowadzony styl życia. Należy wspomnieć, że cukrzyca przebiega stopniowo, a do objawów zalicza się:
- zwiększone pragnienie,
- trudne do opanowania napady głodu,
- zawroty głowy,
- nieustanne uczucie senności
- osłabienie organizmu,
- gorsze samopoczucie,
- częste oddawanie dużej ilości moczu,
- infekcje dotykające układ moczowo-płciowy.
Cukrzyca typu 3 a symptomy na skórze
Cukrzyca typu 2 pojawia się również na skórze. Osoby zmagające się z tym typem cukrzycy mogą dostrzec nadmierną suchość skóry, wypryski, nieustannie towarzyszy świąd czy skłonności skóry do zaczerwienień lub pojawiania się nietypowych dotąd zmian skórnych. Zdecydowanie więcej informacji na temat cukrzycy znaleźć można w poradnikach. Co więcej, o przesuszonej skórze mówimy nie tylko w kwestii skóry na ciele, ale również na twarzy, stopach czy dłoniach. Skóra osób z cukrzyca typy 2 jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju otarcia czy skaleczenia. To również może zostać zakwalifikowane do objawów typu 2, na który można zwrócić uwagę.
Jak wygląda więc leczenie cukrzycy typu 2? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że jest ono wieloetapowe. Same metody farmakologiczne okazałyby się niewystarczające. Konieczne jest również przestrzeganie zdrowej i zbilansowanej diety, włączenie aktywności fizycznej czy regularne doszkalanie i edukacja w kwestiach cukrzycy. Warto śledzić również wszelkie nowinki czy produkty przeznaczone właśnie dla diabetyków. Leczenie cukrzycy typu 2 jest bardzo ważne, ponieważ zbagatelizowane może doprowadzić do chorób nerek, zawału serca czy udary mózgu, choroby dziąseł czy impotencji u mężczyzn. Dbanie o własne zdrowie i dobre samopoczucie zawsze powinno być priorytetem.