Zdrowie

Skuteczne i bezpieczne czyszczenie narządu słuchu

czyszczenie uszu

Regularne czyszczenie słuchu jest istotne nie tylko ze względów estetycznych ale również zdrowotnych. Nieprawidłowa pielęgnacja za pomocą patyczków higienicznych przepycha nagromadzoną w uchu woskowinę głębiej, do przewodu słuchowego. Może to doprowadzić do powstania czopa woskowinowego. Konsekwencją może być również zapalenie ucha lub uszkodzenie błony bębenkowej. Wszystkie te skutki powodują pogorszenie słuchu, drażniące szumy a także ból w okolicach uszu. Poniżej kilka bezpiecznych sposobów na czyszczenie słuchu, które można wykonać samodzielnie w domu lub w specjalistycznym gabinecie.

Czym jest woskowina?

Żółta, lepka substancja gromadząca się w uchu to woskowina. Pełni w organizmie człowieka ważne funkcje. Przede wszystkim, ze względu na swoją oleistą formułę, doskonale nawilża przewód słuchowy. Chroni też błonę bębenkową, zapobiegając przedostawaniu się do niej różnego rodzaju zanieczyszczeń. Woskowina jest bardzo potrzebna dla prawidłowego funkcjonowania narządu słuchu, dlatego nie należy pozbywać się jej w całości. Działania zmierzające do tego mogą nawet spowodować, że organizm będzie produkował jeszcze więcej tej żółto-pomarańczowej cieczy.

Domowe sposoby na czyszczenie uszu

Czyszczenie słuchu wcale nie musi być skomplikowane i czasochłonne. Taką pielęgnację z powodzeniem można wykonywać w domowym zaciszu bez konieczności udawania się do specjalisty.

Metody, które można stosować w domu:

  • Codzienna higiena za pomocą wody i mydła
  • Preparaty z apteki
  • Parafina
  • Płukanie ucha wodą utlenioną

Polecane jest, aby oczyszczać tylko zewnętrzną część ucha, tak zwaną małżowinę uszną. Można to robić za pomocą ciepłej wody z mydłem. Niebezpieczne nie jest również posługiwanie się patyczkami higienicznymi pod jednym warunkiem. Nie powinno się ich umieszczać zbyt głęboko w przewodzie słuchowym. Co w przypadku, gdy woskowiny jest więcej?

W aptekach znaleźć można wiele preparatów bez recepty, które służą do czyszczenia słuchu. Występują w formie sprayu lub płynu. W ich składzie doszukać się można takich substancji jak gliceryna i oleje roślinne, których budowa chemiczna jest zbliżona do woskowiny. Dzięki temu skutecznie ją rozpuszczają. Istotny w tego typu produktach jest również udział substancji przeciwzapalnych. Najczęściej mają pochodzenie roślinne. Preparaty apteczne zawierają także wodę morską, która upłynnia woskowinę.

Innym domowym sposobem czyszczenia narządu słuchu jest parafina. W tym celu wystarczy podgrzać ją do temperatury około 36,6 stopni. Tak przygotowaną substancję należy wkropić do ucha. Po chwili można przechylić głowę, aby swobodnie wypłynęła.

Woda utleniona także może się sprawdzić. Należy połączyć łyżkę wody utlenionej z połową szklanki wody. Do zaaplikowania roztworu wykorzystać można gruszkę.

Pomoc otorynolaryngologa

Do specjalisty należy zgłosić się wtedy, gdy odczuwa się dokuczliwe szmery uszne lub ból. To oznaka, że ucho może być zatkane. Otorynolaryngolog może je bezpiecznie wyczyścić za pomocą fachowych metod. Jedną z nich jest płukanie. Lekarz odciągając małżowinę prostuje kanał. Mając już dobrze widoczną część zewnętrzną wprowadza wodę do ucha. Czyszczenie słuchu następuje pod odpowiednim ciśnieniem. Inna metoda usuwania zalegającej woskowiny to chociażby haczyki. Udając się do lekarza można mieć pewność, że czyszczenie będzie szybkie i w pełni bezpieczne.

Może Cię zainteresuje