Zdrowie

Badanie słuchu u dziecka

badanie słuchu u dziecka

Badania słuchu są ważne dla zdrowego rozwoju Twojego dziecka. Bez dobrego słuchu mowa nie będzie się prawidłowo rozwijać, dlatego też ograniczone są możliwości komunikowania się ze światem, różne funkcje poznawcze. W Polsce diagnozy słuchu należą do najwyższych na świecie. Tylko do użytku.

OD JAKIEGO WIEKU DZIECKA BADAĆ SŁUCH? 

Ważne jest, aby zbadać wszystkie niemowlęta, ponieważ utrata słuchu u noworodków jest praktycznie niemożliwa do zaobserwowania. To trudne niemal na każdym etapie rozwoju.Coraz więcej dzieci rodzi się z ubytkiem słuchu. Czasem jest to wynik problemów genetycznych, czasem nieprawidłowości w czasie ciąży. Nawet jeśli Twoje dziecko urodziło się zdrowe i ma normalne badania przesiewowe, może się to z czasem zmienić. Przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego, problemy z migdałkami, alergie i ostatecznie nadmiar decybeli w środowisku upośledzają słuch. Efekt? Prawie połowa wszystkich Polaków poniżej czterdziestego roku życia ma ubytek słuchu.

BADANIE SŁUCHU – OTOEMISJA

OAE to pierwsze badanie słuchu, któremu przechodzą dzieci. To szybkie i łatwe: to jak mierzenie temperatury w uchu. W uchu testowym umieszczona jest sonda testowa zawierająca głośnik akustyczny i czuły mikrofon, który odbiera otoemisję ze ślimaka, ważnej części ucha wewnętrznego. Aby nie zakłócić przebiegu badania należy je wykonać w cichym i dźwiękoszczelnym pomieszczeniu.Otoemisja akustyczna (emisja akustyczna, OAE) jest nieinwazyjnym, obiektywnym i łatwym do wykonania testem. Wykrywa niedosłuch czuciowo-nerwowy (obejmujący ucho wewnętrzne lub nerw słuchowy) pochodzenia ślimakowego. Otoemisja nie daje nam wiedzy o zakresie problemu ani o jego konkretnym pochodzeniu, więc jeśli wyniki będą niedokładne, będzie podstawą do wnikliwej diagnozy.

Podobne artykuły:

BADANIE SŁUCHU – ABR

ABR to rejestracja aktywności bioelektrycznej pnia mózgu w odpowiedzi na bodźce słuchowe dostarczane do ucha. To obecnie najpopularniejszy nieinwazyjny test słuchu u dzieci. Jest niezastąpiony w diagnozowaniu wszystkich pacjentów, którzy nie mogą współpracować z diagnozującym.Lekarz umieszcza trzy elektrody na głowie pacjenta, elektrodę czynną na czole, elektrodę masową za badanym uchem (tzw. wyrostek sutkowaty) i elektrodę porównawczą za drugim uchem. Elektrody są podłączone do przedwzmacniacza, który jest następnie podłączony do wzmacniacza, zespołu filtrów, słuchawek i komputera. Kalkulator rejestruje odpowiedzi, oblicza średnią z potencjalnych wartości i rejestruje wyniki.

BADANIE SŁUCHU – TYMPANOMETRIA

Tympanometria to badanie oceniające wrażliwość błony bębenkowej na zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym (czyli części ucha zewnętrznego odpowiedzialnej za przenoszenie dźwięków odbieranych z otoczenia przez błonę bębenkową do błony bębenkowej). Meningometrię wykonuje się w przypadku podejrzenia wielu postaci ubytku słuchu i porażenia nerwu twarzowego.

Może Cię zainteresuje