Technologia

Zalety stosowania bakterii do szamba

Na działce bez możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej musimy zainstalować szambo. Tego rodzaju zbiornik wymaga konserwacji, w przeciwnym razie przestanie spełniać swoją funkcję. Warto zastanowić się nad użyciem specjalistycznych bakterii. Można je używać w przydomowych oczyszczalniach ścieków, trzeba jednak wiedzieć, jak działają i jaki preparat wybrać do swoich potrzeb.

Sprawna instalacja

Do szamba spływają zanieczyszczenia, które w większej ilości mogą przyczyniać się do powstawania zatorów. Można temu przeciwdziałać poprzez regularne oczyszczanie. W ten sposób zapewnimy odpowiednią drożność zbiornika. Dzięki temu nie będą powstawać osady, które powodują zmniejszenie pojemności szamba. Dodatkowym rezultatem jest zmniejszenie ilości nieprzyjemnych zapachów.

Komfort i bezpieczeństwo

Bakterie do szamba pozwalają rozkładać zanieczyszczenia i utrzymać sprawność drenażu. Dzięki nim szkodliwe substancje nie przedostają się do gruntu. Bakterie pozwalają zachować dłuższą żywotność oczyszczalni, która staje się miejscem bezpieczniejszym i bardziej komfortowym dla mieszkańców przyległego domu. Powodują upłynnienie warstw zalegających w zbiorniku, co sprawia, że rzadziej trzeba go mechanicznie opróżniać.

Różne sposoby użycia

Preparaty zawierająca bakterie do szamba są dostępne w różnych formach, na przykład jako tabletki, granulki, żele lub proszki. W związku z tym wymagają innego sposobu użycia. Najczęściej trzeba je wsypać bezpośrednio do szamba lub muszli klozetowej. Trzeba przy tym uważać, bo substancje mogą być szkodliwe dla zdrowia. Warto dodać, że preparaty nie powodują korozji instalacji, a ich regularne stosowanie ogranicza drobnoustroje chorobotwórcze, które mogą znajdować się w ściekach. 

Interakcje z innymi środkami

Bakterie do szamba nie powinny być używane jednocześnie z innymi substancjami. Może to osłabić ich działanie lub zaburzyć równowagę mikrobiologiczną w zbiorniku. Wśród tego typu preparatów warto wymienić żele zawierające chlor oraz detergenty bazujące na kwasie mrówkowym. Mogą one osłabić florę bakteryjną, a przez to zanieczyszczenia będą dużo wolniej rozkładane przez bakterie. Ponadto należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego stężenia substancji. 

Regularność używania bakterii do szamba jest podstawa w przypadku każdego zbiornika, niezależnie od jego wielkości. Stan przydomowej oczyszczalni powinien być sprawdzany na bieżąco. Jeśli osad na dnie zaczyna się powiększać, należy zacząć działać. Bakterie do szamba użyte we właściwy sposób spowodują, że instalacja będzie funkcjonowała długo i bezawaryjnie.

Może Cię zainteresuje