Kulinaria

Dieta zupowa – zasady, charakterystyka i wpływ na organizm

Czy można schudnąć jedząc tyle, ile się chce? Na diecie zupowej – zdecydowanie tak. Niskokaloryczna dieta zupowa jest uważana przez ekspertów za stosunkowo wygodną, a także dość bezpieczną. Dieta zupowa pozwala schudnąć zauważalnie bez uczucia głodu, bez szkody dla organizmu – o ile oczywiście nie mamy indywidualnej nietolerancji na produkty wchodzące w skład diety. Podczas stosowania diety zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, ale najlepiej powstrzymać się od sportów siłowych.

Podstawowe zasady

Podstawą tych technik żywieniowych, jak sama nazwa wskazuje, jest specjalna zupa. Może być spożywany, gdy tylko pojawi się uczucie głodu, a ilość pierwszego dania na jeden posiłek nie jest ograniczona. Danie główne powinno być przygotowane na jeden dzień, tak aby zachować jak najwięcej składników odżywczych.

Ponadto codzienne menu diety zupowej zawiera kilka dodatkowych produktów: są to surowe warzywa i owoce, które nie zawierają dużej ilości cukru, a zatem są niskokaloryczne. Dostarczają one organizmowi niezbędnych witamin i są źródłem błonnika, który pobudza trawienie. Dozwolone są również woda, soki naturalne oraz herbata lub kawa bez cukru.

Zalety i wady diety zupowej

Zalety metody „zupy” na odchudzanie to:

  1. Wysoka wydajność. Rezultatem jej ścisłego przestrzegania w ciągu tygodnia jest utrata co najmniej 5 kg wagi, a przy dobrej reakcji organizmu – do 8 kg. Gwarantuje się zmniejszenie wagi, nawet gdy nie ćwiczysz.
  2. Prostota. Danie główne z reguły nie jest skomplikowane według przepisu, ponadto przygotowywane jest przez cały dzień.
  3. Względna nieszkodliwość. W skład diety wchodzą pokarmy, które zawierają większość substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wygodniej jest skorzystać z tej metody odchudzania późną zimą lub wczesną wiosną, kiedy zwykłe jedzenie jest ubogie w mikroelementy.
  4. Duża ilość płynu zapewnia oczyszczenie jelit z toksyn.
  5. Spożywanie gorącego posiłku korzystnie wpływa na układ pokarmowy.

Słabe strony techniki:

  1. Dieta nie powinien być stosowana przez osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży. Wszystkim innym zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed przejściem na dietę odchudzającą.
  2. Niektóre choroby żołądkowo-jelitowe, poważne patologie sercowo-naczyniowe i dysfunkcja nerek są przeciwwskazaniami względnymi.
  3. Pomimo obecności w diecie świeżych warzyw i owoców, może wystąpić niedobór niektórych mikroelementów, w szczególności rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D, E. Dieta ta jest również uboga w węglowodany złożone, białka, minerały.

Dozwolona i zakazana żywność

Dieta zupowa obejmuje wszystkie rodzaje warzyw (z wyjątkiem ziemniaków) i owoców (z wyjątkiem bananów). Dozwolone są również niewielkie ilości roślin strączkowych, grzybów, chudego gotowanego mięsa, beztłuszczowej kwaśnej śmietany, mleka i kefiru. Pod względem tego, jak działają, można je podzielić na 3 grupy w celu utraty wagi. 

Spalacze tłuszczu

Do tej grupy należą produkty znane jako „zabójcy białego tłuszczu”. Najsilniejszym spalaczem tłuszczu jest ananas. Ten egzotyczny owoc zawiera enzym proteolityczny bromelainę, która podobnie jak pepsyny żołądkowe stymuluje rozkład tłuszczu i przyspiesza trawienie białek.

Blokery wchłaniania tłuszczów

Są to pokarmy, które zapobiegają tworzeniu się „magazynów” tłuszczu. Należą do nich rośliny strączkowe, takie jak groch i soja, które zawierają saponiny, które mogą wiązać cząsteczki cholesterolu, zapobiegając ich wchłanianiu. Niektóre owoce i warzywa również znajdują się na tej liście.

Żywność niskokaloryczna

Wartość tych produktów polega na tym, że nie zawierają one tłuszczu, a zatem mają minimalną ilość kalorii. Zawierają za to dużo błonnika, który przyspiesza trawienie, oraz mikroskładniki odżywcze. Arbuz, melon, jabłka, sałaty liściaste, ogórki i pomidory należą do tej kategorii.

Może Cię zainteresuje