Technologia

Z jakim wyświetlaczem warto wybrać smartfon?

wyswietlacz lcd

Podczas zakupu telefonu z ekranem dotykowym, warto najwięcej uwagi poświęcić właśnie temu elementowi. Ponieważ w trakcie użytkowania urządzenia m.in. będziemy korzystali z funkcji wirtualnej klawiatury, która pojawia się w panelu dotykowym. Przeważnie taki sprzęt nie posiada dedykowanej fizycznej klawiatury.

Z JAKIM WYŚWIETLACZEM WARTO WYBRAĆ SMARTFON?

Aktualnie w branży GSM dominują trzy rodzaje ekranów, które są instalowane w smartfonach z dotykiem, są to:
-AMOLED (w tym odmianie SuperAMOLED oraz P-OLED),
– IPS LCD (w tym IPS+),
-TFT LCD.

Wyświetlacze AMOLED zapewniają zdecydowanie bardzo nasycone i w pełni naturalne odwzorowanie kolorów. Dlatego nie bez powodu trafiają one głównie do flagowców, dzięki temu cieszą się one największym zainteresowaniem wśród użytkowników.
 
Ponadto w średniej półce cenowej dominują ciekłokrystaliczne ekrany znane jako IPS LCD. W przeciwieństwie do technologii AMOLED mają one nieco gorsze oddanie podstawowych barw. Jednocześnie nadal zapewniają odpowiedni poziom kontrastu oraz wystarczającą jasność panelu dotykowego w słońcu lub w warunkach domowych, a także cechują się szerokimi kątami widzenia. Istnieje jeszcze jedna technologia produkcji ekranów. Niestety jest ona najsłabsza. Mowa oczywiście o matrycach typu TFT LCD. To dlatego ląduje ona w najtańszych egzemplarzach telefonów. Posiadać ją mogą telefony kosztujące poniżej kwoty 500 zł.

Pamiętajmy również, że przy korzystaniu z wyświetlacza telefonu ważne jest, żeby jego ekran nie świecił non stop, kiedy nie używamy smartfonu. Gdyż może to doprowadzić do wypalenia się pojedynczych lub grupy pikseli. Problem ten ma miejsce tylko i wyłącznie w technologii ekranów organicznych AMOLED i OLED. Jednak z biegiem czasu, długość cyklu życia tychże ekranów ulega stopniowemu wydłużeniu. Z tego względu powinniśmy stawiać na AMOLED oraz OLED. Są one przyszłością dla całej branży GSM. Z kolei display Retina są wciąż zbyt drogie, aby można je było uwzględnić w tym miniporadniku jako popularne.

Może Cię zainteresuje