Kwiaty łąkowe pięknie zdobią ogrody nie oczekując niczego w zamian.
Wielu ogrodników hobbystów szczyci się zadbanym trawnikiem, zdominowanym głównie przez kilka rodzajów traw. Ale takie trawniki, które tworzą atmosferę surowości i spokoju, wymagają również intensywnej pielęgnacji: podlewania, spulchniania gleby i stosowania nawozów. Dlaczego więc nie stworzyć przynajmniej w niewielkiej części ogrodu, naturalnej przestrzeni, obfitującej w kwiaty łąkowe. Co pozwoli urozmaicić i wzbogacić kompozycję ogrodu.
Kwiaty łąkowe w każdym ogródku
Kwitnąca łąka wypełniona gęstym aromatem to nieopisane doznanie, które zanurza ludzi w świat dzieciństwa. Przyciąga do ogrodu ptaki, małe ssaki i pożyteczne owady. Pożywienie i schronienie znajdują tu tak liczni mieszkańcy, jak dzikie pszczoły i oczywiście motyle. Łąka porośnięta ziołami i polnymi kwiatami zawsze dodaje piękna i uroku. Ogród z kwiatami łąkowymi można urządzić nawet na małej działce. Może być zaprojektowany, jako rajski dziki zakątek w nasłonecznionej, rzadko używanej części ogrodu lub jako prosty trawnik wzdłuż żywopłotu. Wysepki dzikich kwiatów tworzą w ogrodzie przytulność, czyniąc go wyjątkowym i naturalnym. Chcąc stworzyć łąkę, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj gleby, stopień zacienienia ogrodu i poziom wilgoci. Otwarte, słoneczne miejsce w rzadko odwiedzanej części ogrodu, jest idealne na zasadzenie kwiatów łąkowych. Polne kwiaty kwitną obficie w ubogiej w składniki odżywcze glebie.
Dlaczego kwiaty łąkowe są kochane przez miłośników natury?
Kwiaty łąkowe zdobią ogród w okresach, gdy kwiaty na rabatach kończą kwitnienie. Łąki ozdobne mogą być naprawdę piękne przez cały sezon wegetacyjny, ponieważ różne rodzaje roślin stale zmieniają kwitnienie i wzrost. Wszystkie kwiaty polne dobrze znoszą suszę. Ale nie mogą rosnąć całkowicie bez wody: trzeba je podlewać przynajmniej od czasu do czasu.
Wśród ich różnorodności warto wymienić:
- Szałwia stepowa
- Krwawnik pospolity
- Chaber łąkowy
- Naparstnica
- Stokrotka łąkowa i inne.
Budzą się pierwsze wiosenne kwiaty: pierwiosnek, miodunka. Za nimi są letnie: rumianek, maki, chabry. Pod koniec sezonu kwitną późno jesienne kwiaty.
- Chabry są atrakcyjne, odporne na suszę, mają wystarczającą ilość wilgoci z opadów. Kolor płatków może być różny: niebieski, fioletowy. Kwitną od połowy lata. Chabry łączy się z innymi dzikimi kwiatami.
- Delikatne kwiatostany maku utrzymują się na roślinie zaledwie 1-2 dni, jednak mają efekt dekoracyjny. Są dobre w grupach ze zbożami i innymi dzikimi kwiatami. Kwitnienie rozpoczyna się w ostatnim miesiącu wiosny.
- Kwiaty dzwonka polnego są zawsze niebieskie, małe i osadzone na długich ogonkach.
- Rumianek można sadzić z innymi dzikimi kwiatami. Jego średniej wielkości, ale liczne kwiatostany zachwycają różnorodnością. Dodadzą delikatności i lekkości każdemu ogrodowi kwiatowemu.
Kwiaty łąkowe na naturalne łąki
Dobór roślin kwitnących do stworzenia rajskiego, krajobrazowego zakątka w ogrodzie zależy od charakteru gleby.
Tak, więc na zalanych łąkach dobrze rosną:
- Oset
- Biedrzeniec leczniczy
- Nagietek błotny
- Wiązówka łąkowa.
Na żyznych działkach doskonale czują się:
- Babka lancetowata
- Mniszek lekarski
- Podbiał
- Szałwia łąkowa
- Dzwonek rozłożysty.
Gleba uboga jest idealnym miejscem do obfitego wzrostu:
- Macierzanki pospolitej
- Stokrotki łąkowej
- Chabra szarego
- Goździka i krokusów.
Nasiona wszystkich wyżej wymienionych kwiatków możesz znaleźć na stronie internetowej ogrodnik.org. W zacienionym ogrodzie można stworzyć mały las, sadząc niezwykłe, piękne kwiaty łąkowe. Niewielkie, pachnące białe kwiaty słodkiej stroiczki efektownie wyróżniają się na tle ciemnych liści. Latem naturalne łąki pokrywa luksusowy kobierzec ziół i kolorowych kwiatów. Ich okres kwitnienia można wydłużyć. Aby to zrobić, wystarczy posadzić na trawniku wiosenne rośliny bulwiaste, takie jak przebiśniegi i dzikie żonkile. Gdy znikną, zastąpią je niestrudzone fiołki. Na pierwszym planie może wyrosnąć ziarnista skalnica z białymi kwiatami. Po odczekaniu na swoją kolej kwitnienia niebiesko- błękitny wielosił wnosi do ogrodu nowe nuty, tworząc doskonałą kompozycję w połączeniu z długo kwitnącym fiołkiem polnym. Nie ma nic piękniejszego w środku lata niż kompozycja ślazu piżmowego z dużymi różowymi kwiatami i liliowo-fioletowym chabrem. Pomimo tego, że dzikie kwiaty łąkowe są harmonijnie połączone w dowolnej kolorystyce, szczególnie pięknie prezentuje się prosta, monotonna kompozycja. Większość dzikich kwiatów ma stosunkowo krótki okres kwitnienia, a ponieważ mają małe kwiaty, będą wyglądać bardziej efektownie w dużych grupach.