Niemal połowa Polaków posiada co najmniej jedno zwierzę domowe. Popularność czworonożnych pupili wzrasta, a wraz z nią zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie zachowania zwierząt. Kim jest behawiorysta zwierzęcy i co należy zrobić, by nim zostać?
Czym się zajmuje behawiorysta?
Behawiorysta to krótko mówiąc „zwierzęcy psycholog”, czyli ekspert od zachowania zwierząt. Najczęściej behawioryści specjalizują się w psach, ale istnieją również specjaliści od kotów czy nawet koni. Zadaniem behawiorysty jest diagnoza problemów behawioralnych zwierzęcia, a następnie pomoc właścicielowi w rozwiązaniu ich. Do behawiorysty można się zwrócić na przykład wtedy, gdy zwierzak jest agresywny, nieposłuszny lub przejawia silne lęki separacyjne. Konsultacji często wymagają nowo adoptowani pupile lub rodziny, w których wkrótce ma się pojawić dziecko.
Jak zostać behawiorystą?
Istnieje wiele ścieżek prowadzących ostatecznie do zawody behawiorysty zwierzęcego. W zależności od już nabytego doświadczenia w pracy ze zwierzętami, opcje zdobycia właściwych kwalifikacji są następujące:
- specjalizacja w ramach pięcioletnich jednolitych studiów magisterskich z psychologii
- 3-letnie studia I stopnia na kierunku „stosowana psychologia zwierząt”, „etologia i psychologia zwierząt” lub pokrewnym
- roczne studia podyplomowe z psychologii zwierząt
- kilkumiesięczne kursy z psychologii lub behawiorystyki zwierząt
Czego można się nauczyć podczas szkolenia na behawiorystę?
Psychologia zwierząt to interdyscyplinarna dziedzina łącząca psychologię, zoologię i medycynę weterynaryjną. Przyszli behawioryści na studiach lub kursach pogłębiają swoją wiedzę z zakresu m.in.:
- etologii (wiedzy o zachowaniu)
- relacji między zwierzętami a ludźmi
- fizjologii
- anatomii
- etyki
- metod oceny dobrostanu zwierząt
Jak znaleźć pracę jako behawiorysta?
Często absolwenci psychologii zwierząt postanawiają otworzyć własną działalność gospodarczą i samodzielnie prowadzić konsultacje behawiorystyczne oraz szkolenia dla właścicieli zwierząt domowych. Inną opcją jest połączenie sił z innym specjalistą i prowadzenie firmy razem, co znacznie obniża początkowe koszty i ułatwia podział zadań. Behawioryści znajdują również zatrudnienie w schroniskach dla bezdomnych psów i kotów, fundacjach działających na rzecz zwierząt i organizacjach tresujących psów przewodników. Wiedza z zakresu behawiorystyki zwierzęcej przydaje się również w innych zawodach, takich jak dogoterapeuta, weterynarz, petsitter czy właściciel hoteliku dla zwierząt domowych.