Poradniki

Jak szkolić psa — cenne wskazówki 

Short coated brown dog on wooden beam

Pierwsze chwile ze szczeniakiem są pełne radości. Ale gdy tylko pies rozejrzy się po domu, zaczyna czuć się pewniej i często zaczyna psocić. Już od pierwszych dnia psiaka w domu, warto uczyć go posłuszeństwa, a także kilku przydatnych komend. Jak szkolić psa, aby nas słuchał i czerpał przyjemność z nauki? 

Zanim rozpoczniesz samo szkolenie, powinieneś poznać kilka podstawowych zasad. Wielokrotnie można spotkać na ulicach nieświadomych właścicieli, którzy nie wiedzą, ja odpowiednio szkolić psa,  a biedne psiaki nie mają wtedy pojęcia, czego od nich właściciele chcą. Dlatego warto znać zasady, jak dobrze szkolić psa, aby nie kojarzyło mu się to z przymusem, tylko z fajną zabawą. 

# 1 Podaj jasne i spójne instrukcje

Zaplanuj z wyprzedzeniem, jakich poleceń chcesz nauczyć psa i jak je wykonasz. Ustal pewne nawyki i nie myl ich. Tę zasadę należy wziąć pod uwagę, zwłaszcza gdy w szkoleniu uczestniczy więcej niż jeden członek rodziny. Stosujcie jedno polecenie — siad to jest siad, a nie np. usiądź. Pies musi mieć jasne, konkretne, takie same polecenia. 

# 2 Bądź cierpliwy

Edukacja i szkolenie psa prowadzą do wzmocnienia relacji z właścicielem. Z każdym wspólnym kontaktem powoli buduje się wzajemne zaufanie. Szkoląc psa, prawdopodobnie niezliczoną ilość razy wpadniesz w sytuację, w której będziesz musiał mieć kontrolę i nerwy w ryzach. 

Bądź cierpliwy i nie podnoś głosu swojego psa. Pod żadnym pozorem każ psa i nie boj go.

#3 Szkolenie musi być dla psa zabawą

Większość ekspertów zgadza się, że psy utrzymają swoją uwagę maksymalnie przez 15 minut. Potem koncentracja znika i zaczynają interesować się tym, co się dzieje wokół. Dlatego podziel każdy trening psa na krótkie, ale zabawne odcinki, podczas których pies nie będzie się nudził. Jednocześnie ważne jest, aby wygospodarować spokojne miejsce do treningu i wyeliminować wszystkie dźwięki, nawet jeśli telewizor powinien być włączony. Zacznij od edukacji w domu – w środowisku, które pies zna i nic mu w nim nie będzie niepotrzebnie przeszkadzać.

# 4 Określ, jaka będzie motywacja do treningu

Nagroda jest motywacją dla psa do treningu. Ważne jest, aby pies rozumiał zachowanie jako nagrodę. Najczęściej używane są przysmaki, zabawki, pieszczoty i pochwały słowne. 

Nagradzanie smakołykami za dobre zachowanie i jako motywacja podczas treningu sprawdza się niezawodnie u każdego psa.  Przysmaki ze sztucznymi aromatami lub złej jakości tłuszczami mogą powodować problemy trawienne , lub nadwagę, dlatego wybieraj te o najlepszym składzie. 

# 5 Zakończ każdy trening psa zabawą

Aby pies czekał na dalsze szkolenie, każdy trening kończ odrobiną zabawy. Weź jego ulubioną zabawkę i pobaw się razem przez chwilę. Niektóre psy lubią aportować, inne lubią się rozciągać – po prostu rób przez chwilę to, co twój pies lubi. Jeśli Twój pies nie bawi się zabawkami, to przynajmniej pogłaszcz go i pochwal go. W ten sposób pies chętnie będzie przystępował do kolejnych treningów. 

Może Cię zainteresuje