Badania słuchu są ważne dla zdrowego rozwoju Twojego dziecka. Bez dobrego słuchu mowa nie będzie się prawidłowo rozwijać, dlatego też ograniczone są możliwości komunikowania się ze światem, różne funkcje poznawcze. W Polsce diagnozy słuchu należą do najwyższych na świecie. Tylko do użytku.
OD JAKIEGO WIEKU DZIECKA BADAĆ SŁUCH?
Ważne jest, aby zbadać wszystkie niemowlęta, ponieważ utrata słuchu u noworodków jest praktycznie niemożliwa do zaobserwowania. To trudne niemal na każdym etapie rozwoju.Coraz więcej dzieci rodzi się z ubytkiem słuchu. Czasem jest to wynik problemów genetycznych, czasem nieprawidłowości w czasie ciąży. Nawet jeśli Twoje dziecko urodziło się zdrowe i ma normalne badania przesiewowe, może się to z czasem zmienić. Przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego, problemy z migdałkami, alergie i ostatecznie nadmiar decybeli w środowisku upośledzają słuch. Efekt? Prawie połowa wszystkich Polaków poniżej czterdziestego roku życia ma ubytek słuchu.
BADANIE SŁUCHU – OTOEMISJA
OAE to pierwsze badanie słuchu, któremu przechodzą dzieci. To szybkie i łatwe: to jak mierzenie temperatury w uchu. W uchu testowym umieszczona jest sonda testowa zawierająca głośnik akustyczny i czuły mikrofon, który odbiera otoemisję ze ślimaka, ważnej części ucha wewnętrznego. Aby nie zakłócić przebiegu badania należy je wykonać w cichym i dźwiękoszczelnym pomieszczeniu.Otoemisja akustyczna (emisja akustyczna, OAE) jest nieinwazyjnym, obiektywnym i łatwym do wykonania testem. Wykrywa niedosłuch czuciowo-nerwowy (obejmujący ucho wewnętrzne lub nerw słuchowy) pochodzenia ślimakowego. Otoemisja nie daje nam wiedzy o zakresie problemu ani o jego konkretnym pochodzeniu, więc jeśli wyniki będą niedokładne, będzie podstawą do wnikliwej diagnozy.
Podobne artykuły:
BADANIE SŁUCHU – ABR
ABR to rejestracja aktywności bioelektrycznej pnia mózgu w odpowiedzi na bodźce słuchowe dostarczane do ucha. To obecnie najpopularniejszy nieinwazyjny test słuchu u dzieci. Jest niezastąpiony w diagnozowaniu wszystkich pacjentów, którzy nie mogą współpracować z diagnozującym.Lekarz umieszcza trzy elektrody na głowie pacjenta, elektrodę czynną na czole, elektrodę masową za badanym uchem (tzw. wyrostek sutkowaty) i elektrodę porównawczą za drugim uchem. Elektrody są podłączone do przedwzmacniacza, który jest następnie podłączony do wzmacniacza, zespołu filtrów, słuchawek i komputera. Kalkulator rejestruje odpowiedzi, oblicza średnią z potencjalnych wartości i rejestruje wyniki.
BADANIE SŁUCHU – TYMPANOMETRIA
Tympanometria to badanie oceniające wrażliwość błony bębenkowej na zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym (czyli części ucha zewnętrznego odpowiedzialnej za przenoszenie dźwięków odbieranych z otoczenia przez błonę bębenkową do błony bębenkowej). Meningometrię wykonuje się w przypadku podejrzenia wielu postaci ubytku słuchu i porażenia nerwu twarzowego.