Pelargonie to jedne z tych roślin, które najczęściej spotkać można w ogrodach i oczywiście na balkonach czy tarasach. Warto pamiętać jednak o tym, że do pięknego wyglądu potrzebują przede wszystkim regularnego i odpowiednio dobranego i dawkowanego nawożenia. Już teraz warto zauważyć, że pelargonie to jedne z tych roślin, które potrzebują nawozów przez cały rok. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ pelargonie to niebywale wrażliwe i delikatne rośliny, które wymagają specjalnego traktowania. Bardzo ważne jest tu również podlewanie, które zdecydowanie powinno odbywać się codziennie. Warto jednak pamiętać, aby były to niewielkie i zrównoważone ilości.
Wszystko, co trzeba wiedzieć o tych preparatach
Nawóz do pelargonii, a właściwie jego wybór to jeden z tych problematycznych tematów, który dosłownie spędza sen z powiek hodowcom, a także hobbystom. Ilość nawozów dedykowanych dla tych roślin jest tak olbrzymia, że wybór jednego, konkretnego wydaje się prawdziwym wyzwaniem. Jednak samo nawożenie pelargonii to przy tym przysłowiowa bułka z masłem. Warto zacząć jednak od tego, aby pamiętać, iż wybór nawozu do pelargonii nie powinien być kwestią przypadku. Marka Florovit oferuje szeroką ofertę nawozów dedykowanych do trawników, iglaków, roślin ogrodowych, kwiatów balkonowych, warzyw, ziół, owoców, a także roślin kwaśnolubnych. W trakcie zakupu warto przyjrzeć się składowi, ponieważ to on decyduje o tempie wzrostu i finalnym wyglądzie kwiatu. Należy zauważyć jednocześnie, że w składzie nie powinno być zbyt dużo azotu, ponieważ to właśnie ten składnik może doprowadzić do zbyt bujnego i naturalnego rozrostu rośliny.
Oprócz samego nawozu do pelargonii ważny jest również czas jego stosowania. Otóż preparaty tego typu nie powinny być stosowane dłużej niż wyłącznie do końca maja. Dodatkowo zaleca się, aby jesienią całkowicie zrezygnować ze stosowania nawozów lub bardzo mocno ograniczyć ich częstotliwość. To możliwie najlepszy sposób na to, aby przygotować je do okresu zimowania. Należy wspomnieć również o tym, że pelargonie doskonale współgrają z nawozami naturalnymi, które jak sama nazwa wskazuje, całkowicie pozbawione są sztucznej chemii i niekorzystnie działających dodatków. Mowa tu, chociażby o nawozach humusowych lub popularnych gnojówkach.
Mimo że wiele osób odczuwa spore obawy przed pierwszym nawożeniem i stycznością z preparatami tego typu, to w rzeczywistości należy pamiętać wyłącznie o stosowaniu się do zaleceń producenta, a co tym idzie przestrzeganiu dawek i dawkowania.