Poradniki

Nauka w domu – Jak sprawić, by była efektywna?

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa wpłynęła na wiele aspektów życia. Niektóre zmieniła diametralnie, tak jak ma to miejsce w przypadku edukacji. Rodzice i ich dzieci musieli szybko nauczyć się korzystania z różnorodnych programów komputerowych, a także dostosować się do wielu wymagań nauki w domu. Co jest najważniejsze w trakcie edukacji domowej? Jak sprawić, by była ona jak najbardziej efektywna i przynosiła wymierne rezultaty w postaci nowej dawki wiedzy? Tego dowiesz się z treści niniejszego artykułu.

Wyznaczenie i odpowiednie zaopatrzenie miejsca do nauki

Z uwagi na fakt, że nauka odbywa się w dużej mierze poprzez Internet, konieczne jest zapewnienie dziecku komfortowych warunków. Jeżeli nie posiadamy biurka, to konieczny jest jego zakup, najlepiej z dużym blatem, na którym można ustawić monitor i komputer lub laptop. Miejsce do nauki powinno znajdować się możliwie jak najbliżej źródła naturalnego światła, czyli przy oknie. Nauka w domu wymaga zatem niekiedy przemeblowania pomieszczenia. Obok biurka powinno stanąć wygodne, ergonomiczne krzesło, dostosowane do wzrostu i wymagań jego użytkownika. Nie można także zapomnieć o akcesoriach komputerowych. Bez nich nauka w domu byłaby praktycznie niemożliwa. Do najpotrzebniejszych należą:

 • głośniki;
 • kamera;
 • słuchawki;
 • mysz bezprzewodowa lub przewodowa;
 • pendrive;
 • podkładka pod mysz;
 • klawiatura,
 • podstawka pod monitor lub laptopa.

Wszystkie wymienione produkty można kupić w jednym miejscu, a mianowicie w sklepie papierniczym online papierowo.pl. Oferowane akcesoria reprezentują najwyższą jakość, a w szerokim asortymencie każdy znajdzie takie produkty, które nie tylko spełniają jego oczekiwania i wymagania pod kątem wizualnym, ale także finansowym.

Zaopatrzenie miejsca do nauki w artykuły papiernicze

Mimo, że nauka odbywa się głównie przez Internet, to nadal dzieci muszą malować, pisać, rozwiązywać zadania. W edukacji domowej nie ma odstępstw. Maluchy mają rozwijać wszystkie swoje zdolności, w tym także manualne. Nie obędzie się zatem bez wyposażenia kącika ucznia w niezbędne artykuły papiernicze. Aby nauka była efektywna, dziecko powinno mieć pod ręką wszystkie niezbędne materiały, a w tym: zeszyty, książki, ćwiczenia, skoroszyty, segregatory, karteczki samoprzylepne. Produkty papierowe stanowią zgrany duet z przyborami do pisania. W przyborniku na biurku nie powinno zabraknąć takich artykułów piśmienniczych, jak:

 • ołówki o różnym stopniu grubości grafitu;
 • długopis, pióro kulkowe lub pióro wieczne, w zależności od preferencji dziecka oraz od jego wieku;
 • wkładów do długopisu, pióra lub kałamarza z atramentem;
 • cienkopisów, flamastrów, markerów;
 • korektora lub wymazywacza do atramentu.

Mając w zasięgu ręki wszystkie te materiały biurowe i akcesoria szkolne o wiele łatwiej jest skoncentrować się na nauce, zdobywaniu nowej wiedzy. Warto zatem kupić wszystkie wymienione produkty i dbać o to, by ich nigdy nie zabrakło.

Dbanie o porządek

Wielu osobom może ta porada wydać się błahą, jednak w warunkach domowych łatwo się zapomnieć. Szybko przestrzeń do nauki może spełniać rolę także miejsca do zabawy czy do… spożywania posiłku. Warto zatem dbać, by kącik ucznia służył wyłącznie do nauki oraz by panował tu ład, porządek.

Regularność i priorytetowanie zadań

Wiele osób ma tendencję do zostawiania najtrudniejszych zadań na koniec. Nagromadzenie niezrealizowanych zadań, niedokończonych prac domowych może przytłoczyć, zniechęcić, zdemotywować. Warto ustalić sobie plan działania, który w dużej mierze narzucony jest oczywiście przez program nauczania oraz samego nauczyciela. Często jest jednak tak, że po prostu jest kilka zadań do zrobienia i to dziecko decyduje, co wykona priorytetowo. Nie warto odciągać chwili, gdy zajmiemy się najtrudniejszym tematem. regularne wypełnianie zadań, skreślanie ich z listy rzeczy, które należy wykonać przed końcem dnia to podstawa efektywnego działania.

Może Cię zainteresuje