Zdrowie

Osteoporoza – choroba cywilizacyjna

Osteoporoza to poważna choroba, która jest wyzwaniem nie tylko zdrowotnym, ale także socjoekonomicznym. Wynika to z tego, iż ponoszone są koszty leczenia złamań, które wywołane są osteoporozą. Osteoporoza została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) chorobą cywilizacyjną. Choroba to dotyka głównie osoby starsze, jednak bardziej narażone są kobiety, zwłaszcza po okresie menopauzy. Wydłużenie życia populacji, starzenie się społeczeństwa, zmiana stylu życia oraz sposobu odżywiania, zmniejszenie aktywności fizycznej są uznawane jako główne przyczyny coraz częstszych zachorowań.

Co to jest osteoporoza?

Jest to schorzenie szkieletu, charakteryzujące się zmniejszoną odpornością kości, co wywołuje zwiększone ryzyko złamań. Są to zmiany polegające na zmniejszeniu masy kostnej, prowadzące do zaburzeń mikroarchitektury tkanki kostnej, co ma odzwierciedlenie we wzmożonej łamliwości kości. Oprócz głównej przyczyny, jaką uznaje się zaburzenie metabolizmu tkanki kostnej, bardzo często choroba wywołana jest niewłaściwą dietą, która uboga jest w cenny pierwiastek dla kości – wapń. Wraz z wiekiem masa kostna zmniejsza się oraz wapń tracony jest przez organizm, dlatego też odpowiednia podaż pokarmów, które są źródłem tego ważne składnika powinny być włączane do codziennej diety. Źródłem wapnia jest mleko oraz wszelkiego rodzaju przetwory mleczne, w tym jogurty, kefiry, czy maślanki, ale także nasiona roślin strączkowych i orzechy.

Osteoporoza po menopauzie – dlaczego?

Po przejściu procesu menopauzy aktywność układu rozrodczego kobiety gwałtownie spada. Następuje szereg zmian hormonalnych, które wywołują często nieprzyjemne objawy. Poprzez drastyczny spadek wytwarzania estrogenu przez jajniki zmiany dotyczą również kości. Estrogen jest kluczowym hormonem przyczyniającym się do rozwoju osteoporozy u kobiet, gdyż jego działanie polega między innymi na hamowaniu procesów utraty masy kostnej. Hormon ten bierze udział we wchłanianiu wapnia z przewodu pokarmowego, dlatego też jego nagły spadek wywołuje inne kolejne zaburzenia, takie jak spadek przyswajania witaminy D, również mającej wpływ na gospodarkę układu kostnego.

Osteoporoza to groźna choroba, zaliczana do schorzeń cywilizacyjnych, jednak odpowiednia profilaktyka może uchronić przed zachorowaniem. Przede wszystkim dieta bogata w wapń, ale także inne pierwiastki ważne dla kości, takie jak potas, czy fosfor oraz witaminę D działa prewencyjnie poprzez ciągłe uzupełnianie zapotrzebowania dziennego organizmu na składniki biorące aktywny udział w procesach przebudowy tkanki kostnej. Osteoporoza znacznie częściej dotyka kobiety, rasy białej oraz szczupłe, gdyż niska masa szkieletu zwiększa ryzyko częstych złamań.

Może Cię zainteresuje