Pojawienie się w życiu człowieka czworonożnego przyjaciela, który jest pełen energii, sprawia, że w domu jest dużo radości, ale jest też wiele pytań i wątpliwości. Szczególnie na początku drogi ze szczeniakiem przychodzi do głowy mnóstwo pytań. Część z nich dotyczy szkolenia: Jak zacząć szkolenie? Od czego zacząć i czy w ogóle warto szkolić psa?
Podstawowe pytanie czy warto szkolić psa? Można zdecydowanie odpuścić, bo świadomość jest na tyle duża w obecnych czasach, że ktoś kto decyduje się na psa na pewno zdaje sobie sprawę, że szkolenie jest istotną kwestią, by współpraca między psem, a właścicielem przebiegała pomyślnie i razem tworzyli dobry duet. Szkolenie sprawia, że pies wie czego się od niego oczekuje, a człowiek jest w stanie przewidzieć zachowanie swojego przyjaciela w danej sytuacji. To gwarantuje bezpieczeństwo obu stron. Dobrze wyszkolony pies jest zrównoważony zarówno psychicznie jak i fizycznie.
Od kiedy zacząć szkolenie psa?
Szkolenie psów zaleca się rozpocząć około 8 tygodnia życia psa. Jest to okres w, którym zazwyczaj szczenię trafia do nowego domu dlatego to idealny czas na rozpoczęcie nauki. Oczywiście warto dać nowemu członkowi rodziny kilka dni na oswojenie się z nowym miejscem i ludźmi z, którymi będzie mieszkać, a dopiero potem wdrażać naukę. Szkolenie szczeniaka polega na wdrażaniu prawidłowych nawyków, dlatego tak istotne jest by zacząć je jak najwcześniej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozpocząć szkolenie ze starszymi psami, ale im wcześniej tym pies szybciej będzie przyswajał komendy i dobre nawyki. Szkolenie nie polega tylko na odbyciu szkolenia raz w tygodniu z behawiorystą. Niezwykle ważna jest regularność i wydawanie tych samych poleceń w niezmienionej formie, by pies rozumiał o jaką komendę chodzi.
Od czego zacząć?
Szkolenie zawsze zaczyna się od najważniejszych komend, a dopiero gdy pies przyswoi i utrwali tego typu komendy można uczyć go dodatkowych sztuczek.
Podstawowe komendy, którymi powinno rozpocząć się szkolenie są:
– zostań
– zostaw
– siad.
Równolegle warto uczyć też chodzenia psa na smyczy tak by nie ciągnął się i nie szarpał. Szkolenie to współpraca człowieka z psem. Pies podczas szkolenia ma się nauczyć wielu komend, a człowiek musi wykazać się cierpliwością. Tylko przy dobrej współpracy można osiągnąć pełen sukces. Początkowo szkolenie warto rozpocząć w miejscu gdzie pies się nie rozprasza i nie ma dodatkowych bodźców zewnętrznych. Ważne by pies był skupiony na szkoleniu wtedy łatwiej się uczy.